Jak meditovat proti stresu – technika pro každého!

Předcházení stresu, jeho tlumení nebo dlouhodobé předcházení stresovým situacím je jedno z nejčastějších témat, která řeším s mými klienty v rámci koučovacích sezení. I to byl jeden z důvodů, proč byl sepsán tento článek – aby zájemci našli efektivní, ale jednoduché řešení a získali základní informace, jak meditovat proti stresu. Dozvíte se, co je to stres, co je to meditace a můžete si i vyzkoušet několik jednoduchých kroků, jak meditovat 

Co je stres?

Stres je neviditelným nepřítelem moderního člověka. Každý den ho nosíme v sobě, aniž bychom si to uvědomovali. Je to takový nepozvaný host, který vstoupí do našeho života tichými kroky a postupně nás svírá v sevření, z něhož se obtížně vymaníme. Ale co kdybych vám ukázal, jak se tomuto nepříteli postavit? Ukážu vám, jak meditovat proti stresu.

Stres je stav, kdy naše tělo a mysl reagují na vnější podněty. Je to reakce na náročné situace, které nás nutí přizpůsobovat se a hledat řešení. Dokáže nás motivovat, ale pokud je příliš silný nebo trvá příliš dlouho, může mít na naše zdraví devastující účinky.

Co je meditace?

Meditace je naproti tomu stav, kdy se snažíme svou mysl uklidnit a soustředit se na daný moment. Je to cesta k sobě, k svému vnitřnímu já.

Meditace není kouzelný trik ani rituál pro vyvolené. Je to nástroj, který je dostupný každému z nás, ať už jste úplný začátečník nebo zkušený meditující, může vám pomoci lépe zvládat stres a zlepšit kvalitu vašeho života. A právě o tomto nástroji se dnes budeme bavit.

11 jednoduchých kroků, jak meditovat proti stresu?

Meditace nám pomáhá vyrovnat se se stresem tím, že nám umožňuje vytvořit si prostor, kde můžeme svůj stres identifikovat, pochopit, a nakonec ho i uvolnit. Následujte tyto kroky:

1. Pohodlně se posaďte
Nemusí to být žádný zkřížený sed s dokonale rovnými zády. Doporučuji opřít si záda o zeď, židli, gauč. Nohy nechte natažené či pokrčené. jde nám o to, aby nám tělo v následujících minutách co nejméně překáželo.

2. Zavřete si oči
Ať vás neruší žádné další vjemy.

3. Všechno uvolněte
Nohy, ruce, čelisti, jazyk, obličejové svaly. Žádné zbytečné napětí. Ruce položte pohodlně do klína, klidně propleťte prsty, jak je vám pohodlné.

4. Vnímání dechu
Začněme jemně vnímat dech, kdekoli ho cítíme. Může to být v nozdrách, dutinách, plicích, hrudníku v horním břiše, bránici. Nijak ho neovládejme nechme ho přirozeně plynout. Nejde o soustředění, koncentraci. Snažíme se co nejméně. Vnímání dechu mnohokrát ztratíme, a to je v pořádku, znamená to, že to se snahou nepřeháníme. V průběhu meditace nás od vnímání dechu odvede spousta věcí. Bude to spousta myšlenek. O dnešku, včerejšku, zítřku. Budou to pocity v těle či na jeho povrchu. Hluky v okolí. Emoce pozitivní i negativní. Můžeme usínat anebo úplně usnout. Nebo můžeme zapomenout, kdo jsme a kde jsme, přestat cítit tělo. To je všechno v pořádku.

5. Cokoli přijde, berme tak, jak to přichází.
Kdykoli si uvědomíme, že nejsme u dechu, že nás něco odvedlo, nejsme na sebe naštvaní, lehce se vrátíme k dechu. Myšlenky, emoce, pocity, hluky, to všechno já interpretuji tak, že se v nás něco doprožívá a odchází to z našeho systému. Odchází stres, přetlak. Stejně jako natlakovaný papiňák píská, tak z nás odchází stres a pískáním jsou myšlenky, emoce, vnímání hluků. Nemusí to být příjemné, ale tím, že odejde, co v nás být nemá, toho v nás bude méně po meditaci, a to je náš cíl. Popustit přetlak z papiňáku, a získat tak větší prostor v životě mimo meditaci.

6. Zbavte se kontroly
Zkusme na chvíli udělat opak toho, co děláme každou minutu, každý den našeho života s otevřenýma očima. To máme nějaký cíl, vyvíjíme nějakou snahu, máme nějakou představu a ambici jí dosáhnout. Teď udělejme pravý opak. Přenechme kontrolu vnitřní inteligenci, inteligenci života v nás. Myslím tu inteligenci, která řídí spolupráci miliardy našich buněk každou sekundu. Jejich výživu, okysličení odvedení odpadu. Řídí spolupráci orgánů, dýchání. Nic z toho neřídíme svou hlavou, nedokázali bychom to ani jednu sekundu.

A tato inteligence v nás ví přesně i to, co právě v tento moment nejvíce potřebujeme. Jestli je to odplavování stresu, dobíjení energie, regenerace, nebo spánek. Tak se do toho svojí hlavou chvíli nepleťme a nechme tento vnitřní systém udělat v meditaci to, co nám přinese nejvíce. Nic konkrétního nechtějme, nic neřešme, berme vše tak, tak to přichází.

7. Pokarčujte bez tlaku
Teď takto pokračujme bez dalších instrukcí, bez dalších vstupů. Nechme tělo přepnout z aktivity do režimu pasivity. Z režimu přijímání vstupů do režimu odstraňování všeho přebytečného.

8. Dělejte, co potřebujete
Pokud se potřebujeme pohnout, poškrábat, změnit polohu, kýchnout, klidně tak udělejme. Pokud nás něco vyruší, klidně otevřeme oči, vyřešme to, zavřeme oči a pokračujme.

9. Dopřejte si dalších pár minut
Pokračujme takto 10, 15 či 20 minut, dle svých možností a chuti. Více není potřeba.

10. Vracejte se k dechu
Kdykoli si uvědomíte, že nejsme u dechu, jemně se k němu vraťte.

11. Sledování času
Čas můžete sledovat na nástěnných hodinách proti vám na zdi nebo na hodinách či mobilu položených před vámi. Budík úplně nedoporučuji, když už, tak s nastaveným jemným zvukem.

Přečíst si instrukce je fajn ale kdybyste se chtěli nechat tímto zážitkem provést mým učitelem meditace Tomášem Reinbergerem, tak si pusťte toto video.

Stres také jedním z hlavních specifik mé manažerské práce, protože obor, ve kterém už téměř 30 let podnikám, tedy EVENT MANAGEMENT je dlouhodobě řazený do první pětky nejvíce stresujících oborů.  

Když se však k tématu stres dostávám s mými klienty v rámci koučovacího sezení, často je situace tak akutní, že „skočit“ do meditace je prakticky nemožné. Klienti v této fázi nachází jen velmi těžko čas, koncentraci a motivaci k tomu, aby se sami od sebe zastavili, byť na 20 minut a věnovali se něčemu tak „neefektivnímu“, jako je sedět cca 20 minut se zavřenýma očima a nic „produktivního“ nedělat.  

Prvním krokem je, že pomůžu klientovi s pojmenováním stresorů a následně ho provázím na cestě k plánu, jak tyto zdroje stresu začít omezovat a následně odbourávat.

V kritické fázi, kdy je pro postiženého akutním stresem ještě obtížné koncentrovat se na meditaci, osobně doporučuji několik jednoduchých dechových cvičení, a tom někdy příště…

Pokud vás tato technika zaujala a chcete vědět více, doporučuji knihu Tomáše Reinbergera – MEDITACE PRO NORMÁLNÍ SMRTELNÍKY, NE PRO MNICHY.

Ačkoliv nejsem trenérem meditace, ani nemám ambici přikládat meditaci proti stresu jakékoli „EZO“ účinky, věřím, že moje osobní zkušenost a výsledky mých klientů vám ukážou jednu z cest, jak se s tímto závažným jevem vypořádat.

Zaujal vás tento článek a chtěli byste zapracovat na snížení stresu a zvýšit tak kvalitu vašeho života? Pokud ano, v kontaktech uvedených na této stránce si se mnou můžete objednat termín na první bezplatnou konzultaci, při které se domluvíme, jak bych vám mohl být užitečný.

Sdílejte
Týdně výběr toho nejlepšího
Týdně získáte souhrn toho nejlepšího ze článků a podcastů na téma vztahy, finance a práce.
Nejnovější články a podcasty
Dostanete upozornění na nejnovější články a podcasty.
Exkluzivní webináře a bonusy
Dostanete přístup k dalším webinářům a bonusům, které jsou jen pro odběratele.